07 Haziran 2010

Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri 649 yaşında..

Eklenme: 07 Haziran 2010, 10:56/ 2.865 kez okundu/
yağlı-güreş

İnancın, azmin, cesaretin ve mertliğin sembolü olan Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl bir hafta öne çekilerek 25 Haziran 2010 Cuma günü yapılacak görkemli törenlerle start alacak.

649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası 21 Haziran 2010 Pazartesi günü kültürel etkinliklerle başlayacak. Güreşler ise 25–27Haziran 2010 tarihleri arasında başlayacak,27 Haziran 2010 Pazar günü gerçekleştirilecek Başpehlivanlık finali ile sona erecek.

Geleneksel olarak Kırkpınar ağası Seyfettin Selim’i Edirne Valisi, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, önceki yılların Kırkpınar ağaları ve resmi zevat şehrin girişinde karşılayacak ve kendisine Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, tarafından çiçek sunularak ”Hoş geldiniz” denilecek. Davul ve zurna eşliğinde Edirne Belediyesi’nin tarihi binasına gidilecek ve burada kısa bir dinlenmeden sonra başlatılacak kortej yürüyüşü ile Adalı Halil ve Edirneli Kara Emin’in mezarları ziyaret edilecek. Cuma namazı öncesi hakkın rahmetine kavuşmuş pehlivanların aziz ruhları için Mevlit okutulacak.

Güreşler saat 15.00’de  başlayacak

Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin ilk günü olan Cuma günü saat 15.00 te Saray içi mesire alanında gerçekleştirilecek bir tören de geçen yılın Başpehlivanı Mehmet Yeşil, Yeşil  bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okunurken Türk Bayrağını göndere çekecek. Daha sonra hakemlerin ve küçük boy pehlivanların katılımı ile alan içi resmi geçidi yapılmadan önce Edirne valisi, Edirne Belediye Başkanı ve Kırkpınar ağası birer konuşma yapacak. Başpehlivanlık güreşlerinin bir, iki ve üçüncü tur güreşleri 26 Haziran 2010 Cumartesi günü çekilecek eşleşme kuraları sonuncunda saat 15.00 de başlayacak.

Güreşlerin son ve final günü olan 27 Haziran 2010 Pazar günü sabah saat 9.00 da başlayacak tüm boylardaki elemelerden sonra finale kalan Başpehlivanlar, Başaltı, büyük orta, küçük orta ve diğer boyların final karşılaşmaları ile güreşler son bulmadan önce 650. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri ağası seçilecek.

FETHİ SATICI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir