Uluslararası İyilik Ödülleri 2017 - Türkiye Diyanet Vakfı
Ahmet Şimşek Koleji
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Büyükşehir, Dikkat Çekenler, Flaş, Flaş Flaş !, Manşet » Kentsel dönüşüm ne getiriyor ne götürüyor!
Kentsel dönüşüm ne getiriyor ne götürüyor!
Kentsel dönüşüm ne getiriyor ne götürüyor!

Kartal kent mimarisinde müthiş bir değişim sergileyecek olan ve yılan hikayesine dönen Kartal Kentsel Dönüşüm planları, yapılan itirazlarla mahkeme tarafından üçüncü kez yürütmeyi durdurma kararı neticesinde hala uygulamaya geçemedi.

 

2004 – 2009 yılları arasında görev yapan Ak Partili Belediye Başkanı Arif Dağlar döneminde İBB tarafından Dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid’e hazırlatılan Kartal Kentsel Yenileme planları hakkında vatandaşın da kafası karışık.

Başkan öz planların uygulanmasını istiyor.

Kartal Belediye Başkanlığını 2009 yılında kazanabilmek için yapılan seçim çalışmalarında Kentsel Dönüşüm planlarına “ Kentsel Sürgün planları” propagandası diyerek seçim kazanan bugünkü Belediye Başkanı Opr. Dr. Altınok Öz bugün ise bu planların uygulanmasını istiyor.

Kartal mimari açıdan yenilenmelidir

Planların uygulanmasının Kartal’ın gelişmesi için hayati önem taşıdığını dile getirerek İBB Meclisinde 1 /1000 lik planların görüşüldüğü toplantıda tam destek veren Öz , “Planlar üzerinde yapılan bir takım düzenlemeler neticesinde, planların Kartal için fayda sağlayacağına ben dahil herkes ikna oldu da, bir tek benim CHP’li meclis üyem ikna olmayıp karşı tavır sergilemektedir. Bunun neresi sosyal demokratlık, neresi solculuk ben anlayamıyorum” dedi.

Kentsel düzenleme gerçekleşmelidir

Başkan Öz Kentsel dönüşüm konusunda yerinde dönüşüme karşı değiliz. Hak sahibini yerinden eden anlayışa karşı olduk, bu haklı itirazımız da yapılan düzenlemelerle giderildi.

 

Kentsel yenileme planlarının ilk şekli hak sahibini mağdur edebilecek şekilde düşünülmüştü. Yani o dönem bu planlar üzerinde çalışan İ.B.B Başkanı Kadir Topbaş, Mimar Zaha Hadid ve önceki dönem Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar böyle bir uygulamayı uygun görmüşler. Bizler de o dönemler de itirazımızı yaptık yıllardır evinde oturan hak sahiplerinin başka yerlere nakledilmesi doğru bir metod değildi.

İtiraz ettiğimiz bu konular haklı olduğumuz görülerek gerekli düzenlemeler yapıldı. Yeni planlara göre yerinde dönüşüm gerçekleşecek. Yani kimse mağdur edilmeden kentsel yenileme planları uygulanacak. İşin doğrusu yeni planları görünce ben, İBB meclis üyeleri ve bir çok kişi bu planların uygulamasının doru olacağına kanaat getirdik yani aydınlandık” dedi.

Abdi Kesimal Planlar hayata geçmelidir

Kartal Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Abdi Kesimal bu planları evveliyatını da bu gününü de detaylarıyla bilen bir isim.

Zira Kartal Belediyesinde Arif Dağlar döneminde Teknik Başkan Yardımcılığı yaptı.

Kentsel dönüşüm planları hakkında bilgisine başvurduğumuz Kesimal; “İBB Metropolitan Merkezinin başındaki Prof . Hüseyin Kaptan ve ekibi o yıllarda Kartal’a geldiğinde, Kentsel yenilenmenin yani dönüşüm en kolay uygulanacağı ve iyi sonuç vereceği bir yer burasıdır. Gelin burayı planlayalım ve uygulayalım dedi.

 

Planların esprsi şu..

Büyük mülklerin yüzde 40 ı donatıya ayrılır. Yani varsayalım 10 dönümlük arsanın 4 dönümü Okul, yeşil alan, yol, sağlık alanı kamuya alınır, kalan 6 dönümün üzerine bina yapabilirsin.

Buna mukabil yapılacak olan turizm ve ticaret alanına maksimum emsal de 3 olabilir.  Turizm alanına 3 emsal konut yaparsa daha az emsal verilir.

Hesap çok açık şekilde ortada!

Örnek verecek olursak, Kentsel Dönüşüm Planları içinde kalan bölgede 100 m2 lik arsası olan arsa sahibi, eski planlara göre 1,5 emsal hakkı varken, yeni planlara göre yıkıp yeniden yapmak isterse emsal değeri 0,75 e düşüyor. Fakat birleşmeye giderek 2000 m2 ye tamamlanan arsaya da 2 ila 2,25 arası emsal alabilecek. (Konut ağırlıklı yapılaşma olursa 2 emsal konut artı ticaret alanı olursa 2,25 emsal alabilecek.) 

Yani yeni planlar içinde kalan 100 m2 lik bir daire sahibi evini yıkıp bağımsız olarak yeniden yapmak isterse, eski planlara göre 1.5 daire yapabilirken, yeni planlara göre de emsal değeri düşüyor, bir daire bile yapamıyor. Fakat komşu parsellerle birleşmeye giderse o zaman da 2 emsal alarak 1 daire yerine 2 daire sahibi olabiliyor.

Parsel büyüklüğü 5.000 m2 ye tamamlanırsa ( konut) 2,5 ila ( konut + ticaret alanı) 3 emsal alabilecek.

 

Kısmen konutların ağırlıklı olduğu Topselvi bölgesi var, o bölgede m lejant adı altında muhafaza edilecek bir plan var. Bu bölgede parseller daha küçük olduğu için % 40 kesinti yok.

İmar planlarında sürekli uygulanan bir yöntem vardır. Küçük parseller hak kaybına uğradığı düşünülürken, bir araya gelerek toplu hareket edilince daha çok emsal kazandığı sonucuna görülüyor.

Espri şu diyelim ki 1,25 emsal verilen bir arsanız var iken bu yeni planlara göre 0,75 e düştü, fakat bir araya gelerek birleşerek2000 m2ulaşınca bu defa 2 emsale çıkıyor.

Benim250 m2arsam var tek başıma bina yapacağım diyen birisi düşük emsal alabilir. Fakat birleşirse emsal artışı kazanacaktır.

 

Amaç, birleşmeye zorlamak!..

Küçük bir parselde otopark, yeşil alan, sosyal mekanlarının bulunacağı parselleri tek başına yapmak mümkün değil.

İbrahim Doğan’ın baktığı pencereden bakarsan kardeşim bu parsel eskiden ne emsal alabiliyordu şimdi ne alıyor? şeklinde düşünüyor, o da onun bakış açısı.

 

Küçük arsaları birleştirerek toplu hareket edip modern yaşam alanları inşa etmek tercih edilmeli.

Aynı ölçüde iki arsanın biri Kentsel dönüşüm planları içinde ise emsal kaybına uğrarken hemen yanı başında yine aynı ölçüde kentsel plan dışında kalan başka bir arsaya yüksek emsal verilebiliyor. Böyle durumlarda planlanan bölgede ki uygulamanın gereği olarak düşünülmelidir.

 

Yürütmeyi durdurma kararı bu 1/5000 planlar için verilmiş bir karardır. İBB Meclisinde 1 /1000 lik planların görüşüldüğü toplantıda Başkan Öz tam destek verdi, teşekkür etti ve planların uygulanmasını istedi.

 

Kartal yeniden inşa edilecek

Fakat İbrahim Doğan ve bazı CHP li meclis üyeleri bu planlar uluslar arası sermaye girişim Zaha Hadid planları diyerek karşı çıkarak aleyhte oy kullandılar.

Aklın yolu birdir sanayi zaten terk etmiş durumda, o bölgede hem istihdam oluşturulacak, yeni iş alanları açılacak, Kartal Belediyesinin gelirleri artacak, yani yeni bir Kartal kurulacak.

 

Bu planları bir Uluslar arası mimarın yapmış olması, yanlış olduğu anlamına gelmez, ve uluslar arası sermaye mi gelecek yerli sermaye mi yer alacak bu durum korku verecek bir durum değil ki. O bölgede kimin arsası varsa o mal sahipleri yani Eczacıbaşı, Siemens, Sabancı gibi büyük firmalar yatırım yapacak olan firmalar.

 

Bu planlar gecikmeli de olsa uygulanacak…

Depreme karşı tedbir alınmalı derken kentsel yenilenmeye karşı durmak memlekete hizmet etmek anlamına gelmiyor.

 

Depremden şikayet edenler yenilenmeye karşı duruyorlar

Hem depremden şikayet edeceksin hemde kentsel dönüşüme karşı duracaksın. Bu plan yapılan itirazlar sonucu gecikmeli de olsa uygulanacak. Kentsel dönüşüm deprem

Müktesep haklar korunacak!..

Dönüşümle alakalı uzlaşmaya önce gidilecek mal sahiplerinin hakları korunacak. Fakat ne uzlaşmaya gelirim ne evimi veririm diyenler için o zaman farklı bir çözüm uygulanacak. Müktesep hakların korunarak ortaya çıkarılacağı bir formül uygulanacak. Çünkü kentsel yenileme planları büyük ölçekli bir plandır” dedi.

İbrahim Doğan, “bu planlara itirazım var” diyor

 

Kartal Kentsel Dönüşüm planlarının yapılmasından itibaren  itiraz ederek mahkemeye başvurup yürütmeyi durdurma kararı aldıran CHP Kartal Belediye Meclis Üyesi İbrahim Doğan, – “ Eğer bu planlar uygulanırsa Kartal halkı yaşadığı kentin Kunta Kintesi olacaktır” dedi.

 

İbrahim Doğan, “Sosyal demokratlar Kentsel dönüşüm planlarına siyaset gereği karşı durmalıdır. Belediye Başkanı Öz’ün haklı gerekçeleri olabilir. Başkan Öz İBB Başkanı Kadir Topbaş ile de çelişkiye düşmek istemeyebilir.

 

Yaşadığımız kentin Kunta Kintesi olacağız…

Bize yaşadığımız kentimizi yabancılaştıracaklar. Her şey paramı dır? Biz vatandaşın arsasına bina yapmasına karşı değiliz, sosyal kültürel ve mimari geleneklerimize bağlı kalınarak yapılmasından yana tavır koyuyoruz.

 

Büyük balık küçük balığı yutacak…

 

Kartal halkı Manhattan gibi bir kentte yaşayabilir mi? Tüketen toplum meydana getirilmek isteniyor. Güzelleştirmekten ne anlaşılıyor, betonlaştırmak mı? Bu planlar, uluslar arası sermaye ve yerli işbirlikçilerinin işine geliyor.

 

Bu konuda benim hakkımda “Kentsel dönüşüme karşı duran adam, Kartal’ın gelişmesine engel olan adam” gibi söylemlere de hak veriyorum. Çünkü kendi düşüncelerimizi doğru anlatamamışız. Bu sebeple kentsel dönüşüme karşı olduğumuz söyleniyor. Oysa ki yeniliğe karşı değiliz, sosyal ve kültürel hakların korunarak ve mimari geleneklerimiz dikkate alınarak kentsel yenileme yapılmasına karşı değiliz.

Planlara göre hak sahibi ne kazanıyor, ne kaybediyor,,

Zaha Hadid planlarına göre 2 bin metre kare den büyük fakat 5 bin metre kareden küçük olan arsalar, yani 2000 –5000 m2arasındaki arsalar5000 m2ye tamamlanacak. Örnek olarak 3 bin 5 yüz metre kare olan arsa imar alabilmesi için5 inmetre kareye tamamlamak zorunda. Yani ya komşu arsa sahibi ile anlaşacak ya satacak ya alacak. Aksi takdirde imar alamayacak.

 

Varsayalım 5 bin metre kareye tamamladı, sonrasında % 40 DOP( Düzenleme Ortaklık Payı) (Kamusal alanlar) terk ediyor. Oysa önceki planlara göre terkini zaten yapmış bulunuyor.

Kalan arsaya da 3emsal veriliyor. 3 emsal de 1,60 oranına tekamül ediyor, oysa eski planlara göre 1,75 – 2,00 emsal alabiliyordu.

Yani vatandaşın hakkı korunmuyor aksine hak kaybına uğramaktadır.

 

M lejant Mevcut yapıların kurtarıldığı doğru değil

 

M lejant Mevcut yapıların kurtarıldığı söyleniyor, oysa, M lejant mevcut planlara göre 200 –500 m2arasında olan arsa 1,75 emsal verilirken Kentsel Dönüşüm Planlarında 0,50 emsale düşüyor.

 

Yine Kentsel dönüşüm planları içinde kalan 500 –3000 m2arası parsellere 0,75 emsal verilirken, Plan dışında kalan aynı 500 – 3000 arası parsellere 1,75 emsal veriliyor. Bu parsel ticaret alanı ise 2,00 emsal veriliyor. Bu durum haksızlığa sebep oluyor.

 

Kentsel Dönüşüm Planları içinde kalan parsel sahibi evini yıkıp yapmak isterse 0,50 emsala düşüyor. Yani 5 daireli bir bina yeniden yapılmak istense 2 daireye düşüyor. Mevcut eski planlara göre 5 daireli bir binayı yıkıp yeniden yapmak istese 6 daire yapabiliyor.

 

İstimlak bedellerini hangi kurum ödeyecek?

1/5000 lik planlar İBB tarafından yapıldı. 1 / 1000 lik planlar da 1/5000 lik planlara uymak zorundadır. Yola terk edilecek olan arsaların istimlak bedelleri hangi kurum tarafından karşılanacak açıklığa kavuşturulmamış.

 

 

Yeni planlara göre 160 –180 metreyükseklikte binalar yapılacak, hava koridoru kaybolmuyor mu? Şehir üniversitesi Cevizli deki Tekel arazisine bina yaparsa hava koridoru kaybolur diye karşı gelenler bu binalara nasıl müsaade ediyorlar” dedi.

Haber: Kenan Gülerci

Galeri
📆 17 Mayıs 2012 Perşembe 12:12   ·   💬 13 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kentsel dönüşüm ne getiriyor ne götürüyor!” için 13 cevap

 1. oflu hasan dedi ki:

  chp li doğan demek istiyor ki yoklukta eşit olalım yani fakir olanlar fakir kalsın yanımıza veya kartal a dışardan zenginler gelirse biz onların yanında fakir kalırız… yoksa yanlış mı anladım.. çok çok yazık bu zihniyette insanlarla aynı ilçe de yaşamak zul geliyor bana . datça ya kaçmak iyi bir çözüm görünüyor

 2. Kemal Ersöz dedi ki:

  Bu proje gerçekleşirse Kartal’da geri kalan bölgeler Şişli’nin arkasındaki Gültepe gibi bir gettoya dönüşecek.

 3. niyaz şahin dedi ki:

  kartal nazim imar pilanlarıyla başlayan ve zahhadid özelpırojeledirme allanları olarak bilinen bu bolgelerde 15 tane sermaye babası olan şırket lerin arazısı var bu uygylama şayet hayata geçerse bu bogede ki kamo araziside sosyal donatı alanı olarak kulanılacak yani özelmulkiyetten sosyal donatı allaniçin bile arsalarıdan bir metire kare yerkullanmayacaklar hani kartal halkını hakı bizler bu ketsel donuşumle ilgili DONEMİN KARTAL BELEDİYE BAŞKANI SAYIN arif DAĞLARADA bupırojenin KARTALILARA bir faydası olmayacağını anlatık bunarağmen uygulamaya koymak istedi ve KARTALDA BELEDİYE SEÇİMİNİ AKP İKTİDARINA KAYIP ETIRDİ ŞİMDİİSE SYIN KARTAL BELEDİYE BAŞKANIMIZ altın ök ÖZ seçim öncesi kartal halkının içnde olmayacaği hiç bir pırojeye evet demiyecem sözunu vermişti KENTSEDONÜŞUMLE ilgılı sureçlerde bizlerle beraber bu uygulamalara karşı olla SAYIN osman GUDUDE doksan dereje donuşyaptı işin özü bu PIROJELER İSTANBU.M. O. P .P MDR HAZIRLANIRKEN donemin teknik BŞK yardımcısı ve imar komisiyon BŞKANI SAYIN abdi KESİMAL yine AKP MECLİS üyesi şu durumda bu pırojeleri doğru olmadıgını israla soyluyor kendileri bukonularda gerçekten deneyimli ve bilglidir umarım geri adım atmaz… ŞUNKU bu pırojelerde rat var cuĞayı goren deyişi vriyor BUSUREÇTE KARALILIGINI SURDUREN ve idari mahkemelere davalar açan CHP MECLİS üyesi KARTAL BLEDİYESİ BAŞKAN yr SAYIN ibrahim DOGANADA kartalda yaşayan birey olarak duyarlılığından dolayı haksızlıga ve rata karşı olduguiçin kutluyorz H R M DR YONETİMİ

 4. fehmi şen dedi ki:

  saın doğana destek veren kardeşim haklısın .deniz baykal trabzonda bir konuşma yapacakmış temele demişki şu ceketimi as konuşmam bitince alırım.konuşma bitmiş temel ceket elinde,baykal niye asmadın diye sormuş,temelde sevgili baykal siz 50 senedir bu ülkede bir çivi çaktınızmıki asayım demiş.zihniyet bu.bu zihniyetlerin memleketi artık türkiye değil beyler kimse kusura bakmasın biraz çalışarak kazanın boş kelimelere kanmıyor bu millet hayırlı ramazanlar.

 5. fehmi şen dedi ki:

  beyler işinize gelen yorumları yayılıyorsunuz.doğrusu sizdende bu beklenir

 6. Oktay Kulak dedi ki:

  Sayın Arkadaşlar, bu bölgede yaşayıp halinden memnun olan da var,aman 200-300 metrede döküntü evi olanlar da var,bir ümitle bekliyorlar şu proje başlasın diye,benim görüşüm temelle aynı,kim neye karşı cıkıyor,istihdam desen doğacak,bölgedeki insanlara gelince annelerimiz babalarımız,dedelerimiz,ninelerimiz oraya kazık mı çakacaklar hayır,yeni jenerasyon daha çağdaş yaşam alanlarında yaşamayı hak etmiyor mu, daha güzel üniversitelerde okumaya hakkı yokmu,daha güzel iş yerlerinde,ofislerde çalışmak istemiyorlarmı,kartalın bu bölgesindeki insanlara zombi muamelesi yapaya son verin de anlaşın artık.

 7. hasantas dedi ki:

  Ibrahim Dogan buralar betonlasacak diyorda sanki buralarda orman var. Bu bolgede onlarca hatta yuzlerce fabrikalar var. Kentsel Donusum gerceklesirle cevreyi kirleten kotu goruntu veren bu fabrikalar sehir disina gidecek. Kentsel donusume rantsal donusum diyenler evet rantsal donusum ama ranti Kartal halki yiyecek buralari is kapisi olacak buralara binlerce insan gelecek ve Kartal esnafindan alis veris yapacak bu projeyi durdurmak Kartal Halkina ihanettir

 8. Hasan Kara dedi ki:

  Bu planlar Kartallı için değil rantiyeci dışarıdan geleceklere yarar arsanızı satıp Anadolu’ya göçersiniz aksini düşünen oflu Hasan gibi Datça’da yerini ayarlasın tabii parası varsa

 9. saadet sarıtaş dedi ki:

  yıllardır kentsel dönüşümü bekliyorum.biran önce hayata geçirilsin..ordaki insanlara Asosyal hayattan sosyal hayata geçmesine olanak sağlansın…

 10. İLYAS YÜCEL dedi ki:

  KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ARSALARIN BİRLEŞMESİYLE MİLLETİN MENFATİNE OLACAĞINI DÜŞÜNENLEERDENİM..BÜYÜK FİRMALAR BİNA SAHİPLERİYLE ANLAŞIP KALİTELİ YAPILAR YAPMALI . ANLAŞARAK İSTER DEĞERİNİ VERSİN , İSTERLERSE DAİRE, MİLLETİ MAĞDUR ETMEDEN İŞ YAPSINLAR……KENTSEL DÖNÜŞÜM TABİKİ FAYDALIDIR…….

 11. Ahmet Uğur dedi ki:

  300m2 arazimiz var ve burada toplam 3 katlı 2 şer daireden 6 dairemiz var . Şimdi bu plan uygulanırsa bize 1 dairemi verecekler ? 5 daireyi boşunamı yaptırmış olacak kac senedir calısıp yaptıgımız emek bu ?
  Aslında koltugunda rahat oturanlar için sıkıntı yok villaları yıkmıyorlar 🙂 Ne demek istediğimi anladınız yani 🙂

 12. kartallı tuğçe dedi ki:

  başmızdakiler elimizde olan herşeyi sattı sattı. kendilerine yastık altı yaptı. baktılar ne devlette bişi kaldı ne de aldıkları onlara yetti. şimdi de halkın tırnaklarıyla kazıyarak yaptıkları satın aldıkları evlerini topraklarını özel mülklerini alıolar. yazıklar olsun gerçekten yazıklar olsun. park yapacakmış şunu bunu yapcakmış. yap! ama devletin arazisine yap. evimden bana 20 metre kare toprak kalıyor. bunun yüzde kırkını alacakmış. nerede barınıcaz acaba? veya geri kalan toprak hakkına ne kadar hak verecek orası meçhul!

 13. Mustafa dedi ki:

  iyi güzel hepside ilk getiren ALTINOK öz müş ya kartala neden evimizi alıp yerine yenisi vermiyor. ÜZERİNE para neden istiyor ? zaten ekstra yaptığı daireler ile masraflarını karşılıyor. cebine para dahi kalıyor ama ne olacak gözü doymuyor beyefendinin . ama sen olduğun sürece orada evlerimizi alamayacaksın. sana yedirmiyeceğiz. toplantıda dediğin gibi 3 kul 1 fatiha okur yatar biz sayın başkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erdoğanlar Bina-Site Yönetim
Vadistanbul

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Kartal Belediyesi Başarılı mı?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PUAN DURUMU

# Takım O G B M A Y Av. P Eleme veya küme düşme
1 Sancaktepe Bld. (S) 36 20 12 4 52 22 +30 72 2017-18 2. Lig
2 Altay (P, Y) 36 17 13 6 67 41 +26 64[a] Play-off
3 Ankara Demirspor 36 17 13 6 54 35 +19 64[a]
4 Kocaelispor 36 16 13 7 55 35 +20 61
5 Çorum Bld. 36 16 10 10 46 29 +17 58
6 Gölcükspor 36 15 11 10 48 41 +7 56
7 Kızılcabölükspor 36 13 13 10 42 37 +5 52
8 Van Bş. Bld. 36 12 12 12 36 42 −6 48[b]
9 24 Erzincanspor 36 12 12 12 42 36 +6 48[b]
10 Bayburt GÖİ 36 12 11 13 41 41 0 47
11 Kozan Bld. 36 11 12 13 41 44 −3 45[c]
12 Erzin Bld. 36 12 9 15 43 53 −10 45[c]
13 Cizrespor 36 10 12 14 32 43 −11 42
14 Karacabey Birlikspor 36 10 10 16 59 61 −2 40
15 Tekirdağspor 36 9 12 15 32 47 −15 39[d]
16 Kartalspor (D) 36 11 6 19 33 47 −14 39[d] 2017-18 BAL
17 Beylerbeyi (D) 36 9 11 16 46 57 −11 38
18 Kütahyaspor (D) 36 8 11 17 38 63 −25 35
19 Manavgatspor (D) 36 4 13 19 27 60 −33 25

BAĞLANTILAR